Jak sprawdzić czy ktoś jest w KRD?

Krajowy Rejestr Dłużników jest największym zbiorem informacji o polskich dłużnikach. W spisie KRD możesz sprawdzić dane o sobie, swojej firmie czy też innych przedsiębiorcach.

Według litery prawa każdy z nas ma wgląd do Krajowego Rejestru Dłużników, co za tym idzie każdy też może sprawdzić czy jest w nim ujęta jego osoba lub dane innego konsumenta bądź też firmy. Dodatkową możliwością jest weryfikacja informacji o tym, kto szukał danych na nasz temat. Co ważne kontrola tychże informacji jest darmowa (o ile sprawdzamy je raz na pół roku, jeśli chcemy robić to częściej jesteśmy zobowiązani uiścić określoną przepisami opłatę). Informacje zawarte w Krajowym Rejestrze Dłużników mogą okazać się nam niezmiernie przydatne i pomocne.

Informacje o nas jako podmiocie prawnym zawierają następujące dane; czy jesteśmy lub też nie jesteśmy zawarci w KRD, jak wysoka jest kwota naszego zadłużenia a także kto umieścił powyższe informacje w Krajowym Rejestrze Dłużników.

Inna opcja sprawdzania danych w rejestrze KRD to zakładka „Rejestr zapytań”. Dzięki tej funkcji mamy możliwość sprawdzenia, jakie osoby bądź też firmy weryfikowały informacje o nas oraz w posiadaniu jakich danych o nas one są. Aby sprawdzić określonego konsumenta w KRD wymagane jest jednak stosowne ku temu upoważnienie.

Możliwość skontrolowana danych zawartych w bazie KRD zalecana jest przede wszystkim osobom; jakie otrzymały wezwanie o umieszczeniu ich w Krajowym Rejestrze Dłużników, które nie dostały kredytu lub też bank nie zgodził się na nabycie przez nich określonego towaru w spłacie ratalnej, osobom starającym się o udzielenie im pożyczki, osobom które obawiają się, że ktoś posługuje się ich danymi lub dokumentami, konsumentom chcącym sprawdzić czy ich spłacone zadłużenie jest już usunięte z systemu oraz tym, którzy zamierzają dowiedzieć się, jaki podmiot i na jakiej podstawie dopisał ich do KRD.

System KRD daje nam możliwość weryfikacji danych poprzez Internet, korzystają z serwisu KRD dostępnego w trybie on-line. Jeśli chcesz sprawdzić informacje o sobie konieczne jest założenie swojego własnego konta w Serwisie Ochrony Konsumenta.